zakwas na chleb
Od kuchni,  Pieczywo

Zakwas na chleb – krok po kroku

Zakwas na chleb – kiedyś to były dla mnie czary 😉 Sama myśl, że z samej mąki i wody można coś upiec wydawała mi się nierealna. Jeśli i Ty tak myślisz postaram Cię z tego błędu wyprowadzić i przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces robienia zakwasu, którego zwieńczeniem będzie upieczenie swojego pierwszego chleba na zakwasie.

Jedyne czego potrzebujesz to:

  • duży słoik
  • drewniana łyżka
  • waga kuchenna
  • 2 gumki recepturki
  • mąka żytnia typ 2000
  • woda

No i oczywiście dobre chęci 😉 Ale myślę, że to już masz!
Zaczynamy!

Zakwas na chleb

  1. Dzień 1
  2. Dzień 2
  3. Dzień 3
  4. Dzień 4
  5. Dzień 5
  6. Dzień 6
  7. Dzień 7

Dzień 1

Duży słoik dokładnie umyj i wysusz.
Do słoika wsyp 50 g mąki żytniej typ 2000 i wlej 50 g ciepłej wody (nie gorącej!). Całość wymieszaj a następnie przykryj kawałkiem gazy lub bawełnianej ściereczki i przymocuj gumką recepturką.
Drugą gumką zaznacz poziom zakwasu. Pierwszego dnia wzrost nie będzie tak bardzo widoczny natomiast w kolejnych dniach gumka pokaże nam czy zakwas pracuje.

Po około 12 godzinach od sporządzenia zakwasu należy do zamieszać.

Przykład

Sporządzamy zakwas o godzinie 9.00
Wieczorem około godziny 21.00 mieszamy.
Kolejnego dnia około godziny 9.00 dokarmiamy zakwas (patrz dzień 2).

Jak zrobić zakwas? krok po kroku w formie video – dzień 1

Dzień 2

Drugiego dnia dokarmiamy zakwas czyli dodajemy do niego:

  • 50 g mąki żytniej typ 2000
  • 50 g wody

Całość mieszamy łyżką, przykrywamy, zaznaczamy poziom zakwasu gumką. Dziś już powinny zacząć się pojawiać pierwsze pęcherzyki powietrza. Zauważymy też podniesienie się jego poziomu powyżej gumki.
Odstawiamy zakwas w ciepłe miejsce.
Po około 12 godzinach mieszamy łyżką, przykrywamy i czekamy do następnego dnia.

Jak zrobić zakwas? krok po kroku w formie video – dzień 2

Dzień 3

Po 48 godzinach zakwas ma lekko kwaśny zapach i pęcherzyki powietrza. Może być tak (jak na zdjęciu powyżej), że ich ilość nie będzie spektakularna. Nie przejmujemy się tym i działamy dalej. Jeśli pęcherzyki są, zapach jest kwaśny a na powierzchni zakwasu nie ma śladów pleśni wszystko jest w porządku.
Działamy dalej! 😉

Trzeciego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

  • 40 g mąki żytniej typ 2000
  • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Jak zrobić zakwas? Krok po kroku w formie video – dzień 3-6

Dzień 4

Zakwas pracuje prawidłowo na co wskazuje lekko kwaśny zapach i pęcherzyki powietrza. Nie ma śladów pleśni więc wszystko jest w porządku.
Wydaje mi się jednak, że zakwas jest trochę „leniwy” zatem postanawiam dokarmić go innym sposobem, który zaraz Wam pokażę.
Ze słoika z zakwasem odkładam (wyrzucam lub prowadzę drugi zakwas jednocześnie) połowę zawartości. Dokarmiam go dodając:

  • 50 g mąki żytniej typ 2000
  • 50 g wody

Mieszam, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszam, przykrywam i odstawiam na następne 12 godzin.

Zakwas możemy prowadzić w ten sposób cały czas. Jest to tak samo dobra metoda jak ta opisana powyżej. Wybierz dla siebie taką, która Ci bardziej odpowiada. Tobie i Twojemu zakwasowi. 😉

Zakwas – drugi sposób dokarmiania krok po kroku

Dzień 5

Piątego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

  • 40 g mąki żytniej typ 2000
  • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Możemy też skorzystać z metody drugiej opisanej w dniu 4.

zakwas na chleb
108 godzina – dzień 5

Dzień 6

Trzeciego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

  • 40 g mąki żytniej typ 2000
  • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Możemy też skorzystać z metody drugiej opisanej w dniu 4.

zakwas na chleb
120 godzina – dzień 6

Dzień 7

7 dnia zakwas jest gotowy do tego aby upiec na nim pierwszy chleb.
Można się pokusić na upieczenie chleba już na pięciodniowym zakwasie jednak nie daje nam to gwarancji, że chleb nam wyrośnie.

Do upieczenia chleba potrzebujemy aktywnego zakwasu zatem w dniu pieczenia należy zakwas dokarmić poczekać około 6-7 godzin i wtedy użyć go do wypieku.

Dokarmiamy zakwas ilością potrzebną nam do wypieku np.:

  • 100 g mąki żytniej typ 2000
  • 100 g wody

Po zabraniu odpowiedniej ilości do wypieku możemy dalej prowadzić zakwas dokarmiając go odpowiednią ilością mąki i wody i piec na nim chleb lub przykryć go i schować do lodówki.

Kiedy zdecydujemy się na ponowne wypieki, wyjmujemy go z lodówki, ocieplamy do temperatury pokojowej a następnie dokarmiamy odpowiednią ilością mąki i wody.

Zakwas należy karmić minimum raz w tygodniu, zwłaszcza na początku kiedy nie jest jeszcze taki mocny. Później można karmić go raz na 2 tygodnie.

Pierwszy chleb z młodego zakwasu najlepiej upiec na mące lekkiej np. pszennej 600-650. W miarę jak będzie nabierał mocy można piec chleb na mąkach cięższych, pełnoziarnistych, razowych.

Smacznego!

szybki chleb z gara domowy chleb na drożdżach

Wypróbuj przepisy z kategorii PIECZYWO z mojego bloga.

Jeśli chcesz mnie bliżej poznać zapraszam Cię na mój profil na Instagramie, gdzie codziennie dzielę się kulinarnymi inspiracjami i nie tylko 😉 Do zobaczenia!

8 komentarzy

  • Iwona Przygodzka

    Robiłam już zakwas nie z Twojego przepisu dwa razy i za każdym razem jak przechowywałam w lodówce to mi spleśniały. Ale wcześniej udawało mi się upiec parę chlebków na tych zakwasach. Wypróbuję Twój przepis może tym razem mi się uda utrzymać zakwas na dużej 😉

  • Klaudia

    Jak już mamy ten 7 dzień to najpierw go dokarmia czy najpierw biorę to 100 g na wypiek chleba i wtedy dodaje to 100 ?

    A drugie pytanie ile gram mąki i wody mam dawać na dokarmiane co tydzień lub co dwa ? No jakoś przyczyn nie jestem w stanie piec przez miesiąc ale i tka muszę go dokarmiać to ile dawać mąki i wody?

    • pszczółka robotnica

      Najpierw bierzemy potrzebną ilość aktywnego zakwasu do wypieku a potem go dokarmiamy.
      Przed każdym wypiekiem najlepiej dokarmić taką ilością jaka jest nam potrzebna do zrobienia chleba. Jeśli np. potrzebujemy 50 g zakwasu to dokarmiamy 30 g wody + 30 g mąki.

      • Klaudia

        Dziękuję 🙂

        A jeszcze jedno pytanie. Czyli jak chce zrobić chleb to najpierw dokarmiam zakwas czekam 7 godzin i dopiero wtedy biorę ilość zakwasu co mi jest potrzebna i znowu go dokarmiam ? I czy jak dokarmiam go aby wziąć do pieczenia to pozostawiam go w lodówce i czy już te 7 godzin stoi na blacie ?

        • pszczółka robotnica

          Karmisz zakwas, czekasz aż będzie aktywny czyli 6-7 godzin i następnie jeżeli kolejnego dnia chcesz piec chleb to możesz dokarmić zakwas lub możesz zrobić to kolejnego dnia zostawiając zakwas w temperaturze pokojowej max do 12 godzin on zabrania części zakwasu. Jeśli nie chcesz piec chleba chowasz zakwas do lodówki.

  • Karol

    Dzień dobry.
    W poniedziałek rano zacząłem robić zakwas z Pani przepisu. Użyłem mąki żytniej razowej 2000. Po pierwszym zmieszaniu 50 g mąki i 50 g wody zrobiła się gęsta papka i zakwas nic nie urósł, a po 12 godzinach nawet bardziej trwarda masa. W ogóle wydawało mi się że za mało wody dodałem. Ale odważyłem i mąkę i wodę na wadze po 50 g. Mąki było w szklance o jakiś centymetr więcej. Czy to nie powinna być rzadsza kostynencja ? Dzisiaj rano dokarmiłem drugi raz. Ciekawe czy zakwas zacznie pracować. Może coś robię źle ? Może coś Pani poradzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *