zakwas na chleb
Od kuchni,  Pieczywo

Zakwas na chleb – krok po kroku

Zakwas na chleb – kiedyś to były dla mnie czary 😉 Sama myśl, że z samej mąki i wody można coś upiec wydawała mi się nierealna. Jeśli i Ty tak myślisz postaram Cię z tego błędu wyprowadzić i przeprowadzę Cię krok po kroku przez proces robienia zakwasu, którego zwieńczeniem będzie upieczenie swojego pierwszego chleba na zakwasie.

Jedyne czego potrzebujesz to:

 • duży słoik
 • drewniana łyżka
 • waga kuchenna
 • 2 gumki recepturki
 • mąka żytnia typ 2000
 • woda

No i oczywiście dobre chęci 😉 Ale myślę, że to już masz!
Zaczynamy!

Zakwas na chleb

 1. Dzień 1
 2. Dzień 2
 3. Dzień 3
 4. Dzień 4
 5. Dzień 5
 6. Dzień 6
 7. Dzień 7

Dzień 1

Duży słoik dokładnie umyj i wysusz.
Do słoika wsyp 50 g mąki żytniej typ 2000 i wlej 50 g ciepłej wody (nie gorącej!). Całość wymieszaj a następnie przykryj kawałkiem gazy lub bawełnianej ściereczki i przymocuj gumką recepturką.
Drugą gumką zaznacz poziom zakwasu. Pierwszego dnia wzrost nie będzie tak bardzo widoczny natomiast w kolejnych dniach gumka pokaże nam czy zakwas pracuje.

Po około 12 godzinach od sporządzenia zakwasu należy do zamieszać.

Przykład

Sporządzamy zakwas o godzinie 9.00
Wieczorem około godziny 21.00 mieszamy.
Kolejnego dnia około godziny 9.00 dokarmiamy zakwas (patrz dzień 2).

Jak zrobić zakwas? krok po kroku w formie video – dzień 1

Dzień 2

Drugiego dnia dokarmiamy zakwas czyli dodajemy do niego:

 • 50 g mąki żytniej typ 2000
 • 50 g wody

Całość mieszamy łyżką, przykrywamy, zaznaczamy poziom zakwasu gumką. Dziś już powinny zacząć się pojawiać pierwsze pęcherzyki powietrza. Zauważymy też podniesienie się jego poziomu powyżej gumki.
Odstawiamy zakwas w ciepłe miejsce.
Po około 12 godzinach mieszamy łyżką, przykrywamy i czekamy do następnego dnia.

Jak zrobić zakwas? krok po kroku w formie video – dzień 2

Dzień 3

Po 48 godzinach zakwas ma lekko kwaśny zapach i pęcherzyki powietrza. Może być tak (jak na zdjęciu powyżej), że ich ilość nie będzie spektakularna. Nie przejmujemy się tym i działamy dalej. Jeśli pęcherzyki są, zapach jest kwaśny a na powierzchni zakwasu nie ma śladów pleśni wszystko jest w porządku.
Działamy dalej! 😉

Trzeciego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

 • 40 g mąki żytniej typ 2000
 • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Jak zrobić zakwas? Krok po kroku w formie video – dzień 3-6

Dzień 4

Zakwas pracuje prawidłowo na co wskazuje lekko kwaśny zapach i pęcherzyki powietrza. Nie ma śladów pleśni więc wszystko jest w porządku.
Wydaje mi się jednak, że zakwas jest trochę „leniwy” zatem postanawiam dokarmić go innym sposobem, który zaraz Wam pokażę.
Ze słoika z zakwasem odkładam (wyrzucam lub prowadzę drugi zakwas jednocześnie) połowę zawartości. Dokarmiam go dodając:

 • 50 g mąki żytniej typ 2000
 • 50 g wody

Mieszam, przykrywam i odstawiam w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszam, przykrywam i odstawiam na następne 12 godzin.

Zakwas możemy prowadzić w ten sposób cały czas. Jest to tak samo dobra metoda jak ta opisana powyżej. Wybierz dla siebie taką, która Ci bardziej odpowiada. Tobie i Twojemu zakwasowi. 😉

Zakwas – drugi sposób dokarmiania krok po kroku

Dzień 5

Piątego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

 • 40 g mąki żytniej typ 2000
 • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Możemy też skorzystać z metody drugiej opisanej w dniu 4.

zakwas na chleb
108 godzina – dzień 5

Dzień 6

Trzeciego dnia dokarmiamy zakwas dodając do niego:

 • 40 g mąki żytniej typ 2000
 • 40 g wody

Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na następne 12 godzin.

Możemy też skorzystać z metody drugiej opisanej w dniu 4.

zakwas na chleb
120 godzina – dzień 6

Dzień 7

7 dnia zakwas jest gotowy do tego aby upiec na nim pierwszy chleb.
Można się pokusić na upieczenie chleba już na pięciodniowym zakwasie jednak nie daje nam to gwarancji, że chleb nam wyrośnie.

Do upieczenia chleba potrzebujemy aktywnego zakwasu zatem w dniu pieczenia należy zakwas dokarmić poczekać około 6-7 godzin i wtedy użyć go do wypieku.

Dokarmiamy zakwas ilością potrzebną nam do wypieku np.:

 • 100 g mąki żytniej typ 2000
 • 100 g wody

Po zabraniu odpowiedniej ilości do wypieku możemy dalej prowadzić zakwas dokarmiając go odpowiednią ilością mąki i wody i piec na nim chleb lub przykryć go i schować do lodówki.

Kiedy zdecydujemy się na ponowne wypieki, wyjmujemy go z lodówki, ocieplamy do temperatury pokojowej a następnie dokarmiamy odpowiednią ilością mąki i wody.

Zakwas należy karmić minimum raz w tygodniu, zwłaszcza na początku kiedy nie jest jeszcze taki mocny. Później można karmić go raz na 2 tygodnie.

Pierwszy chleb z młodego zakwasu najlepiej upiec na mące lekkiej np. pszennej 600-650. W miarę jak będzie nabierał mocy można piec chleb na mąkach cięższych, pełnoziarnistych, razowych.

Smacznego!

szybki chleb z gara domowy chleb na drożdżach

Wypróbuj przepisy z kategorii PIECZYWO z mojego bloga.

Jeśli chcesz mnie bliżej poznać zapraszam Cię na mój profil na Instagramie, gdzie codziennie dzielę się kulinarnymi inspiracjami i nie tylko 😉 Do zobaczenia!

2 komentarze

 • Iwona Przygodzka

  Robiłam już zakwas nie z Twojego przepisu dwa razy i za każdym razem jak przechowywałam w lodówce to mi spleśniały. Ale wcześniej udawało mi się upiec parę chlebków na tych zakwasach. Wypróbuję Twój przepis może tym razem mi się uda utrzymać zakwas na dużej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *