tort z kremem z czarnej porzeczki
Torty,  Ciasta,  Desery,  Okazje,  Urodziny

Tort z kremem z czarnej porzeczki, kremem ferrero i mascarpone z malinami – 18 cm

Tort z kremem z czarnej porzeczki marzył mi się już od dawna więc kiedy tylko nadarzyła się okazja do stworzenia kolejnego tortu wiedziałam, że ten krem musi się w nim znaleźć. Kwaskowaty smak porzeczki idealnie skomponował się ze słodkim kremem ferrero rocher, a mascarpone z malinami dopełniła całość.

Do tego tortu wybrałam biszkopt czekoladowy, ale myślę, że połączenie kremów będzie równie smaczne z klasycznym białym biszkoptem. Wybór należy do Ciebie 😉

Opis wszystkich akcesoriów, których używam do przygotowania tortu znajdziesz w artykule „Akcesoria do tortu” na moim blogu – zapraszam do lektury.

*Kremy do tortów zainspirowane blogiem pani Magdy ze Słodki pomysł, są jednak zrobione w innych, zmienionych proporcjach. Oryginalne proporcje znajdziesz na wymienionym blogu.

Zdrowa żywność - porównaj na Ceneo.pl

Tort z kremem z czarnej porzeczki, kremem ferrero i mascarpone z malinami – 18 cm

  1. Biszkopt czekoladowy
  2. Nasączenie
  3. Krem z czarnej porzeczki
  4. Krem ferrero rocher
  5. Krem mascarpone z malinami
  6. Tynk z mlecznej czekolady
  7. Drip czekoladowy
  8. Składanie tortu

Biszkopt czekoladowy

Wskazówki i porady jak upiec biszkopt żeby był puszysty i nie sprawiał kłopotów znajdziesz we wpisie „Jak upiec idealny biszkopt?” na moim blogu. Jeśli nie masz doświadczenia w pieczeniu biszkoptów polecam Ci lekturę tego wpisu przez przystąpieniem do pracy.

  • 5 jajek w temperaturze pokojowej
  • 150 g mąki pszennej tortowej
  • 175 g drobnego cukru
  • 20 g mąki ziemniaczanej
  • 30 g ciemnego gorzkiego kakao

Białka oddziel od żółtek. Ubij je na sztywną pianę, następnie łyżka po łyżce dodawaj cukier i miksuj na najwyższych obrotach aż cukier całkowicie się rozpuści. Zmniejsz obroty miksera i dodaj żółtka. Ubijaj do połączenia składników. Mąki wymieszane z kakao przesiej w dwóch porcjach do ubitych z cukrem jajek. Bardzo delikatnie wymieszaj a następnie przełóż do formy. Piecz przez około 35-40 minut w temperaturze 160 – 165 stopni (góra dół).
Upieczony biszkopt upuść na blat z wysokości ok 20 cm. Wystudź i wyjmij z rantu.

Z tak przygotowanego biszkoptu powinieneś uzyskać 4 około 1,5 cm blaty. (Do cięcia biszkoptu na równe części polecam nóż do biszkoptu – kupisz tutaj.)

Nasączenie

  • pół szklanki ciepłej wody
  • sok z połowy cytryny
  • łyżka cukru

Sok z cytryny wymieszaj z wodą i cukrem tak aby cukier całkowicie się rozpuścił.
Do nasączenia biszkoptu możesz też użyć też innego nasączenia np. naparu z herbaty, kompotu lub mleka.

Do nasączania używam takiej butelki.

Roboty kuchenne - sprawdź opinie

Krem z czarnej porzeczki

  • 350 g czarnej porzeczki (świeżej lub mrożonej)
  • 70 g cukru
  • 2 łyżki wody
  • 9 g żelatyny
  • 150 g śmietanki 36%
  • 60 g mascarpone

Żelatynę namocz w 2 łyżkach zimnej wody, odstaw na bok. W garnku umieść czarną porzeczkę z cukrem i podgrzewaj ją tak długo aż puści sok i lekko się rozpadnie. Następnie przetrzyj porzeczki przez sitko do innego garnka. Powinieneś uzyskać około 200 g przecieru z czarnej porzeczki.
Uzyskany przecier ponownie podgrzej. Zdejmij ze źródła ciepła i dodaj napęczniałą żelatynę. Dokładnie wymieszaj aż żelatyna się rozpuści. Odstaw na bok do wystudzenia.

W misie ubij śmietankę i mascarpone. Nie ubijaj masy całkowicie na sztywno.
Łyżkę masy przełóż do wystudzonego przecieru i wymieszaj za pomocą ręcznej trzepaczki. W ten sposób „zahartujemy” owoce i zmniejszymy ryzyko zwarzenia się kremu. Następnie w dwóch porcjach przenosimy masę porzeczkową do ubitej śmietanki i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Krem będzie dosyć luźny, stężeje po schłodzeniu w lodówce. Nie można go zrobić wcześniej i przechowywać w lodówce. Po zrobieniu należy go od razu wyłożyć na blat biszkoptu.

Krem ferrero rocher

  • 45 g prażonych orzechów laskowych
  • 45 g czekolady mlecznej
  • 20 g czekolady gorzkiej
  • 130 g kremu orzechowego nutella
  • 250 g mascarpone (dobrze schłodzonego)

W kąpieli wodnej rozpuścić czekoladę a następnie pozostawić do wystudzenia. Musi się schłodzić, ale nie może ponownie zastygnąć – musi pozostać płynna.
Orzechy posiekać.
Mascarpone zmiksować z nutellą, następnie połączyć z przestudzoną rozpuszczoną czekoladą. Miksować tylko do połącznia składników i uzyskania jednolitej masy. Na końcu dodać posiekane orzechy i dokładnie wymieszać za pomocą szpatułki.

Krem mascarpone z malinami

  • 250 g mascarpone
  • 150 g śmietanki 36%
  • 20 g cukru pudru
  • świeże maliny (około 250 g)

Dobrze schłodzoną śmietankę i mascarpone umieść razem z cukrem pudrem w misie miksera i zmiksuj na gęsty, gładki krem. Do kremu dodaj maliny i wymieszaj za pomocą szpatułki.

Tynk z mlecznej czekolady

  • 150 g mlecznej czekolady
  • 240 g zimnego masła
  • 60 g śmietanki (30-36%)

Połamaną czekoladę wraz ze śmietanką umieść w kąpieli wodnej i mieszaj tak długo aż czekolada się rozpuści.
W misie miksera umieść pokrojone zimne masło a następnie zalej ciepłą śmietanką z rozpuszczoną czekoladą. Włącz maksymalne obroty miksera i ubijaj tak długo aż masa będzie biała. Potrwa to około 10 minut lub dłużej. Następnie zmniejsz obroty miksera na minimalne i miksuj jeszcze kolejne 10 minut. Pozwoli to na odpowietrzenie tynku.

Drip czekoladowy

  • 60 g śmietanki kremówki (30-36%)
  • 30 g gorzkiej czekolady
  • 20 g czekolady mlecznej

Śmietankę podgrzej a następnie dodaj pokruszoną czekoladę. Wymieszaj dokładnie do całkowitego rozpuszczenia czekolady, przestudź.

Składanie tortu

  1. Biszkopt podziel na 4 równe blaty.
  2. Pierwszy blat umieść na podkładzie i nasącz.
  3. Zapnij obręcz rantu i wyłóż krem ferrero rocher. Wyrównaj a następnie przykryj krem drugim blatem biszkoptu.
  4. Nasącz drugi blat biszkoptu.
  5. Wyłóż krem z czarnej porzeczki, wyrównaj i przykryj trzecim blatem biszkoptu.
  6. Nasącz biszkopt.
  7. Wyłóż krem mascarpone z malinami i przykryj ostatnim blatem biszkoptu, który również nasącz.
  8. Tak przygotowany tort umieść w lodówce. Możesz go wcześniej przykryć folią spożywczą aby nie przeszedł innymi zapachami z lodówki. Tort powinien w niej spędzić minimum 3-4 godziny a najlepiej całą noc. Pozwoli to dobrze osiąść wszystkim warstwom tortu i po wyjęciu z rantu nie zrobi się brzydka „buła”.
  9. Schłodzony tort wyjmij ostrożnie z rantu i nałóż pierwszą, cienką warstwę tynku. Wstaw do lodówki na 20 minut a następnie nałóż druga warstwę tynku. Otynkowany tort wstaw do lodówki na co najmniej kilka godzin.
  10. Schłodzony tort udekoruj przestudzonym dripem czekoladowym i dowolnymi dekoracjami.
tort z kremem z czarnej porzeczki

Podobał Ci się wpis? – postaw mi kawę 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypróbuj inne moje propozycje z kategorii TORTY.

Jeśli chcesz mnie bliżej poznać zapraszam Cię na mój profil na Instagramie, gdzie codziennie dzielę się kulinarnymi inspiracjami i nie tylko! Do zobaczenia!

Wpis zawiera linki afiliacyjne do programu Allegro Polecam – jeśli kupujesz bezpośrednio poprzez link sprzedawca z Allegro zapłaci mi mały % ze swojej prowizji, zazwyczaj kilka groszy. Dla Ciebie cena pozostaje wciąż ta sama.
W ten sposób pośrednio wspierasz działanie mojej strony za co bardzo Ci dziękuję. Dzięki Twojemu wsparciu mogę się rozwijać i tworzyć dla Ciebie nowe przepisy.

Film z przepisem krok po kroku

41 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *