przyprawa do piernika
Od kuchni,  Wigilia i Boże Narodzenie

Przyprawa do piernika – jaką wybrać oraz moje 3 ulubione!

Przyprawa do piernika to element obowiązkowy do świątecznych wypieków. Jak wybrać tą najlepszą? Na co zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Wbrew pozorom nie jest wcale łatwo znaleźć dobrą przyprawę do piernika wśród sklepowych półek. W zeszłym roku straciłam kilka godzin żeby objechać pobliskie supermarkety w poszukiwaniu tej właściwej. Na 10 przypraw jakie znalazłam tylko 3 spełniały moje oczekiwania.

Na co więc zwrócić uwagę? Jaka powinna być dobra przyprawa do piernika?

Ciasto na piernik powinno być aromatyczne, pełne smaku i zapachu – w takim celu dodajemy do niego mieszankę przypraw korzennych. Podstawą wyboru dobrej przyprawy do piernika jest przeczytanie jej składu. Znany i reklamowany producent nie jest gwarancją dobrego składu. Niestety…

Jeżeli na pierwszym miejscu w składzie mamy mąkę lub cukier – oznacza to, że tego składnika w opakowaniu jest najwięcej – stanowi on wypełniacz. Przyprawy korzenne stanowią tu jedynie dodatek. Kupując taką przyprawę kupujemy mąkę lub cukier z przyprawami, a nie samą przyprawę. Równie dobrze moglibyśmy dosypać do ciasta jedną łyżkę mąki czy cukru więcej. A nie o to nam chodzi. Chcemy by nasze ciasto pachniało, było aromatyczne i przede wszystkim smaczne – a smak nadają mu przyprawy!

Dobra przyprawa do piernika powinna mieć w składzie tylko korzenne przyprawy takie jak na przykład cynamon, gałkę muszkatołową, kolendrę, imbir czy anyż.

Poniżej przedstawiam Wam moje ulubione przyprawy do piernika z dobrym składem.

Ekologiczna przyprawa do piernika – kupisz tutaj.
Podlaska przyprawa do piernika – kupisz tutaj.
Przyprawa korzenna do piernika – kupisz tutaj.

przyprawa do piernika
przyprawa do piernika
przyprawa do piernika


W zeszłym roku na Instagramie pokazałam też te nie do końca trafione wyboru – wpis znajdziesz tutaj.

Inspiracje kulinarne na świąteczne potrawy i wypieki znajdziesz w zakładce Wigilia i Boże Narodzenie na moim blogu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *