Bułgaria - flaga na tle morza czarnego
Po godzinach

Bułgaria – nasze wakacje w 2021 r.

Długo się zastanawiałam czy umieścić tutaj ten wpis. Wszak to blog raczej kulinarny a nie podróżniczy! Bułgaria nijak się tutaj nie wpisuje. Potem doszłam do wniosku, że czemu nie?
Kiedy planowaliśmy wyjazd przeszukałam wiele portali i stron internetowych w poszukiwaniu potrzebnych mi informacji, a i tak wielu z nich nie znalazłam. Te zaś, które znalazłam okazywały się nieaktualne.
Pomyślałam więc, że taki wpis może być pomocny dla osób wybierających się na wakacje do Bułgarii.

Co znajdziesz we wpisie czyli spis treści 😉

  1. Waluta i czy warto zabierać gotówkę na wakacje ?
  2. „Czy ja się tam dogadam?” czyli w jakim języku porozumiewać się w bułgarii?
  3. Bułgaria – atrakcje turystyczne – co, gdzie, jak?
  4. Internet i telefon

Waluta i czy warto zabierać gotówkę na wakacje ?

Lew bułgarski (lv) jest oficjalną jednostką monetarną Bułgarii i dzieli się na 100 stotinek. 1 lv to około 2,37 zł – aktualny kurs zawsze warto sprawdzić tuż przed wyjazdem.

Czy warto zabierać ze sobą gotówkę czy lepiej płacić kartą?

Zdecydowanie należy nastawić się na płatność gotówką. Jedynym miejscem, gdzie udało nam się zapłacić kartą było lotnisko. We wszystkich odwiedzanych przez nas miejscach, atrakcjach turystycznych, sklepach i taksówkach płatność była możliwa tylko za pomocą gotówki.

W niewielu kantorach w Polsce jest możliwość wymiany pieniędzy na lewy bułgarskie, a jeśli już, to po bardzo niekorzystnym kursie.
Warto zabrać ze sobą EURO i wymienić na lewy już w Bułgarii. Wiele sklepów umożliwia płacenie za zakupy również w EURO po odrobinie mniej korzystnym kursie niż w kantorze. Resztę jednak zawsze otrzymacie w lewach bułgarskich.

W niektórych kantorach w Bułgarii jest możliwość wymiany polskich złotych na lewy po dobrym kursie. Sami korzystaliśmy z tej opcji w kantorze w Sozopolu na starym mieście czy Nessebarze.

W wielu miejscach znajdziecie również bankomaty Euronet skąd także możecie pobrać gotówkę oczywiście uwzględniając prowizje pobierane przez Wasz bank.

„Czy ja się tam dogadam?”

Urzędowym językiem w Bułgarii jest język bułgarski. Zapisywany jest cyrylicą, więc znajomość tego alfabetu na pewno ułatwi poruszanie się po Bułgarii. Jednak nie jest to konieczne jeśli chcecie zwiedzać na własną rękę, gdyż w wielu miejscach znajdziecie również zapisy alfabetem łacińskim, na przykład nazwy ulic.

W moim odczuciu język bułgarski jest bardzo podobny do języka rosyjskiego, więc jeśli go znacie, to bez problemu nawiążecie nić porozumienia z Bułgarami 😉
Gorzej jest niestety z językiem angielskim.
Niewiele osób mówi po angielsku i zdecydowanie trudniej porozumieć się w tym języku. Bułgarzy są jednak bardzo mili i nawet jak nie rozumieją, to szukają sposobu żeby pomóc.
Jeśli wybieracie się do mniej uczęszczanych kurortów to zdecydowanie trudniej będzie Wam się „dogadać” po angielsku. Za to w bardziej turystycznych miejscach takich jak Nessebar możecie nawet usłyszeć od sklepikarzy kilka słów po polsku 😉

Bułgaria – atrakcje turystyczne

Niezależnie czy wybierasz się do Bułgarii z biurem podróży czy też na własną rękę warto choć na chwilę opuścić mury hotelu i trochę pozwiedzać 😉
Na nasze wakacje polecieliśmy z biurem podróży, ale wycieczki na miejscu organizowaliśmy sobie już sami. Raz, że wychodzi to zdecydowanie taniej, a dwa jesteśmy niezależni czasowo i możemy zwiedzać we własnym tempie, co przy wyprawach z dziećmi jest na wagę złota. Kto ma dzieci – wie jak to wygląda 😉

Naszą bazą wypadową był hotel Duni Royal Resort mieszczący się niedaleko Sozopolu z dala od wielkich kurortów, którymi może się pochwalić Bułgaria.
Byliśmy w tym hotelu już drugi raz (pierwszy w 2015 r.) i śmiało mogę go Wam polecić, zwłaszcza jeśli macie dzieci i lubicie aktywnie spędzać czas. Znajdziecie tu mnóstwo atrakcji począwszy od nauki tańca, zajęć fitness czy zumby a skoczywszy na łucznictwie. Poza tym hotel oferuje świetne wieczorne przedstawienia w amfiteatrze, które naprawdę robią wrażenie.

Jako, że hotel znajduje się na uboczu nie ma możliwości korzystania z publicznej komunikacji. Na miejscu nie ma też niestety wypożyczalni samochodów.
Organizując swoje wypady poruszaliśmy się taksówkami. Przejazd taksówką do Sozopolu to koszt 25 lewa.

Zamek Ravadinovo

zamek Ravadinovo Bułgaria

Zamek Ravadinovo to wymyślny bajkowy zamek wybudowany w 1996 r jako prywatna posiadłość Georgia Tumpalova położony niedaleko Sozopolu. Zamek wraz z piwnicą winną, ogrodem, jeziorem i licznymi fontannami zajmuje powierzchnię około 5 tysięcy metrów kwadratowych i jest cały czas rozbudowywany i remontowany. Do jego budowy do tej pory zużyto około 16 tysięcy ton kamieni, które sprowadzano z granicy bułgarsko-tureckiej z okolic góry Strandzha.

Kiedy zamek licznie zaczęli odwiedzać turyści, zainteresowała się nim prokuratura Nessebaru poddając w wątpliwość pochodzenie środków na budowę tego bajkowego świata. Nigdy niczego jednak nie udowodniono właścicielowi.

Zamek w sezonie jest otwarty dla zwiedzających 7 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 20:00.
Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 20 BGN (10 Euro), dzieci do 7 roku życia – bezpłatnie, pozostałe 6 Euro – płatność w kasie TYLKO GOTÓWKĄ.
Bilety można zakupić również online na stronie zamku (kliknij tutaj). Bilety zakupione online można wykorzystać w ciągu 30 dni.

Przy wejściu powita Was rycerz, z którym możecie wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie (do kupienia przy wyjściu z zamku). W środku znajdziecie mini zoo, galerię sztuki (dodatkowo płatne), ogród, restauracje czy winnicę. Większość atrakcji wewnątrz jest dodatkowo płatna, toalety także.

Czy warto?

Raczej w ramach ciekawostki lub jako plener do bajkowych zdjęć. Wtedy warto wybrać się we wczesnych godzinach aby uniknąć tłumów i złapać dobre kadry.

Sozopol

Sozopol Bułgaria

Sozopol to urokliwe miasto u wybrzeży Bułgarii, które zdecydowanie warto odwiedzić. Przepiękna starówka pełna tradycyjnych, zabytkowych domów, wąskie brukowe uliczki, które prowadzą nas na nabrzeże i klif którym warto się przespacerować podziwiając widoki.
Mimo turystycznego sezonu miasteczko jest spokojne i zachęcające do relaksującego spaceru.
Znajdziecie tu również sklepy z pamiątkami, restauracje, bary i lodziarnie a brak nachalnych sprzedawców pozostawia miłe wspomnienia. 😉

Lubiący historię znajdą tu także coś dla siebie – muzeum archeologiczne czy cerkiew św. Bogurodzicy.

W Sozopolu znajduje się również port, z którego wyruszyliśmy na wycieczkę do kolejnej atrakcji turystycznej Bułgarii – Nessebaru.

Nessebar

Nessebar Bułgaria

Nessebar nazywane także Nesebyr to najstarsze miasto Bułgarii położone na niewielkim półwyspie. Jego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jeśli spędzacie wakacje na Słonecznym Brzegu to macie tutaj przysłowiowy rzut beretem.
Z naszej lokalizacji było tutaj o wiele dalej jednak i z tym sobie poradziliśmy. Z portu w Sozopolu możecie wykupić rejs do Nessebaru. Podróż trwa zaledwie 50 minut a przy okazji stanowi kolejną atrakcję, zwłaszcza dla małych turystów. Jeśli wybierzecie poranny rejs, śmiało zdążycie zwiedzić najważniejsze atrakcje, zjeść i wrócić tego samego dnia rejsem popołudniowym. Poniżej rozkład jazdy wraz z cenami obowiązującymi w 2021 r.

rozkład jazdy rejs Sozopol - Nessebar

Mimo, iż w Nessebarze znajdziemy o wiele więcej rzeczy do zwiedzania i podziwiania, nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak Sozopol. Być może dlatego, że na każdym rogu można spotkać nachalnych sprzedawców, którzy próbują wcisnąć swój towar. Momentami czułam się jak w Egipcie pod piramidami 😉

Internet i telefon

Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej więc zgodnie z ustawą z 2017 roku zostały zniesione wszelkie koszy za korzystanie z roamingu. Za połączenie telefoniczne czy sms zapłacisz tyle samo co w Polsce, zgodnie z taryfą swojego operatora. Możesz zatem tak samo jak w ojczystym kraju dzwonić na numery polskie do Polski, na numery polskie w Bułgarii czy na numery bułgarskie i innych krajów znajdujących się w sojuszu.

Niektóre sieci komórkowe wprowadzają jednak limity na internet. Najlepiej sprawdzić swoją taryfę przed wyjazdem.

Jeśli Wasz hotel nie oferuje darmowego wi-fi i nie chcecie korzystać z usług swojego polskiego operatora (po przekroczeniu darmowych pakietów) możecie na miejscu w Bułgarii zakupić kartę z internetem do swojego telefonu.
W zeszłym roku kartę zakupiłam od razu na lotnisku od dostawcy Telenor. Koszt to około 30 zł za 5 GB. Niestety nie mogę odnaleźć tego dostawcy w sieci, być może jego oferta jest już nieaktualna za to znalazłam operatora Yettel. Koszt 15 GB internetu na 30 dni to 15 BGN (około 35 zł).

Karty z internetem kupicie także w wielu sklepach (także spożywczych) w całej Bułgarii.

Bułgaria - flaga na tle morza czarnego

To chyba wszystko co chciałam Ci przekazać, jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało. Spróbuj także przepysznej bułgarskiej sałatki Śnieżanki – przepis na nią znajdziesz tutaj.

W tym roku także odwiedzimy Bułgarię zatem jeśli chcesz uczestniczyć na bieżąco w relacjach z naszego pobytu zapraszam Cię na mój profil na Instagramie – do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *