Żurek
Wiecie, że u mnie w domu nie jadło się żurku? Nawet na Wielkanoc! Moja mama ani chyba nawet babcia go nie gotowały.
Sama nie wiem dlaczego?
Ja żurek bardzo lubię i jemy go nie tylko na święta, ale także na „zwykły” obiad – wszak to zupa jak każda inna.
Od święta natomiast podaję go we własnoręcznie upieczonym chlebku, na który przepis znajdziecie na blogu we wpisie Chlebek do żurku. Przepis krok po kroku w formie video znajdziecie na moim profilu na Instagramie (tutaj) oraz na Facebooku (tutaj).
Składniki na domowy żurek:
- 5-6 sztuk białej kiełbasy
- 100 g wędzonego boczku
- 3 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- pół selera
- garść suszonych grzybów
- 2 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- pieprz, sól
- butelka zakwasu na żurek
- 3 łyżki śmietany 18%
- 3 łyżki majeranku
- łyżka mąki
- 6-7 ziemniaków
- 5 jajek
Do dużego garnka włóż kiełbasę, boczek, pokrojone na kawałki warzywa, cebulę posiekaną w drobne pióra, grzyby oraz rozbite ząbki czosnku. Zalej wszystko zimną wodą, przypraw świeżo mielonym lub rozbitym w moździerzu pieprzem i łyżeczką soli. Gotuj wywar na wolnym ogniu przez około 2-3 godziny aż warzywa będą miękkie a cebula praktycznie się rozpadnie.
Wyjmij warzywa, kiełbasę i boczek z wywaru. Możesz nastawić go dzień wcześniej wieczorem i zostawić z zawartością do następnego dnia aby wystygł.
Do przestudzonego wywaru dodaj dobrze wstrząśnięty zakwas. Na początku wlej pół butelki. Każdy zakwas ma inną „moc” i każdy toleruje inny poziom kwaśności. Smakuj i w razie czego dodasz go więcej – w drugą stronę byłoby ciężko. 😉 Zacznij ponownie podgrzewać zupę. Dodaj do niej pokrojoną kiełbasę i boczek (te które wcześniej wyjęliśmy z wywaru).
W oddzielnych garnkach ugotuj kilka ziemniaków pokrojonych w kostkę i jajek. Ugotowane ziemniaki i jajka dodaj do zupy.
Odlej trochę wywaru, dodaj do niego śmietanę i mąkę, rozmieszaj a następnie wlej z powrotem do zupy. Dodaj majeranek i w razie potrzeby resztę zakwasu.
Dopraw do smaku pieprzem i solą.
Smacznego!