Zupa pomidorowa
Mój młodszy syn nie lubi pomidorowej, ale ZUPĘ MIŁOŚCI zje ze smakiem.
Dlaczego pomidorowa to zupa miłości?
Poderwałam na nią mojego męża. 😉
Kiedy po wielu godzinach rozmów na Gadu-Gadu (jest tu w ogóle ktoś z pokolenia Gadu-Dagu???) umawialiśmy się na pierwsze oficjalne spotkanie „na żywo” zaproponowałam żeby przyszedł do mnie do akademika na obiad.
On myślał, że żartuję, a ja mówiłam poważnie. Przyszedł, zjadł, dokładki nie chciał a potem poszliśmy na spacer. Przez cały czas wracał w rozmowie do tej zupy! Mówił o niej non stop!
Myślałam, że mu nie smakowała, a on był zachwycony. Dopiero po długim czasie przyznał, że głupio mu było prosić o dokładkę.
Do tej pory śmiejemy się, że poderwałam go na tę zupę.
Po prostu wiedział, że przy mnie z głodu nie umrze 😉
Taka to historia miłości z zupą w tle. Zatem przed Wami moja wersja tego klasyka. Na zupę miłości to chyba dacie się namówić, co? 😉
ZUPA POMIDOROWA
Składniki:
- duże udko z kurczaka z biodrem
- 3 marchewki
- 1 pietruszka (korzeń)
- 1/4 selera
- pęczek natki pietruszki
- cebula
- kawałek pora (najlepiej zielona część)
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 4-5 ziarenek ziela angielskiego
- 1.5 łyżeczki soli
- łyżeczka lubczyku
- 10 ziaren pieprzu
- koncentrat pomidorowy (słoiczek 190 g)
- 500 g przecieru pomidorowego
- łyżeczka cukru
Swoją zupę zaczynam robić tak jak rosół. Przepis i wskazówki dotyczące go wykonania znajdziesz tutaj, a przepis video znajdziesz na moim Instagramie – tutaj.
Udko z kurczaka umyj, włóż do garnka i zalej ok 2 litrami wody. Zagotuj, zmniejsz moc palnika i zbierz szumowinę.
Na suchej patelni przypal cebulę przekrojoną na pół. Do wywaru dodaj sól, liście laurowe, lubczyk i owinięty nitką pęczek natki pietruszki. W moździerzu rozbij ziarna pieprzu, następnie ziela angielskiego i czosnek. Jeżeli nie masz moździerza możesz to zrobić tłuczkiem do mięsa. Dodaj do zupy. Gotuj na wolnym ogniu a w międzyczasie przygotuj warzywa.
Marchewkę, pietruszkę, seler pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Por dokładnie umyj i również dodaj do zupy. Dodaj przypalona cebulę. Gotuj na wolnym ogniu z uchylona przykrywką aż warzywa i mięso będą miękkie. Ale prawda taka, że im dłużej pogotujecie tym będzie lepsze. Ja gotuję ok 1.5 – 2 godz.
Po tym czasie z wywaru wyjmij natkę pietruszki, por, cebulę i mięso. Mięso oddziel od kości i dodaj z powrotem do wywaru. Przecier pomidorowy, koncentrat i cukier dodaj do zupy a następnie gotuj jeszcze ok 15 minut. Dopraw do smaku pieprzem i solą.
Smacznego!