domowy cukier waniliowy
Od kuchni

Domowy cukier waniliowy

Domowy cukier waniliowy to jest coś, co jak raz zrobisz – nigdy nie przestaniesz! Jego zrobienie zajmie Ci kilka minuta, a aromat jaki uzyskasz w swoich wypiekach jest nieporównywalnie przyjemniejszy dla zmysłów niż sklepowego cukru wanilinowego.

Dostępny na sklepowych półkach cukier wanilinowy to mieszanina cukru i etylowaniliny lub waniliny.
Wanilina to syntetyczny związek, który daje nam aromat wanilii. Jest wykorzystywany nie tylko w branży spożywczej, ale także kosmetycznej w kremach, balsamach czy środkach myjących.
Etylowanilina inaczej burbonal jest związkiem wielokrotnie silniejszym niż wanilina i wykorzystywana jest głównie w przemyśle spożywczym. Etylowanilina nie jest uznana za szkodliwą, jednak u osón wrażliwych moze wywołać reakcję alergiczną i podrażnienia przewodu pokarmowego.
Niektóre źródła podają również aby nie podawać jej niemowlętom, małym dzieciom i kobietom w ciąży.

Czy domowy cukier waniliowy jest droższy?

Zrobienie domowego cukru waniliowego wbrew pozorom nie jest wcale drożdże od najtańszego cukru wanilinowego kupionego w sklepie.
Najtańszy cukier wanilinowy jaki udało mi się znaleźć w sklepie kosztował 0,59 gr za 16 g* co za 250 g daje nam kwotę 9,21 zł.
Do sporządzenia domowego cukru waniliowego użyłam:

  • 250 g cukru (0,99 gr*)
  • 1 laskę wanilii (7,50 zł*)

Daje to 8,49 zł za 250 g cukru z prawdziwą wanilią – nie jej syntetycznym odpowiednikiem.

*ceny na dzień pisania artykuły.

Mam nadzieję, że ten wstęp zachęci Cię do spróbowania domowego cukru waniliowego. A teraz łap przepis, który jest banalnie prosty! 😉

Domowy cukier waniliowy

  • 1 laska wanilii
  • 250 g cukru
  • i szczelny słoiczek do przechowywania

Laskę wanilii przekrój wzdłuż i wyjmij ziarenka. Cukier dokładnie wymieszaj z ziarenkami wyjętymi z laski wanilii. Do słoiczka włóż wydrążoną laskę wanilii i zasyp przygotowanym cukrem. Zakręć słoiczek i używaj cukru kiedy potrzebujesz. To tyle! Prawda, że proste? Prosty domowy cukier waniliowy!

domowy cukier waniliowy

Przeczytaj inne artykuły z kategorii OD KUCHNI.

Jeśli chcesz mnie bliżej poznać zapraszam Cię na mój profil na Instagramie, gdzie codziennie dzielę się kulinarnymi inspiracjami i nie tylko 😉 Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *